poniedziałek, 27 października 2014

Sankcje za niewykonanie polecenia służbowego



Polecenia służbowe wydawane podwładnemu muszą mieć oparcie w przepisach prawa pracy, regulaminie pracy lub umowie. Muszą także pozostawać w związku z zakresem obowiązków pracownika. Brak jest normy prawnej uzasadniającej nałożenie na nauczyciela "zakazu utrzymywania kontaktów i prowadzenia rozmów z innym nauczycielem". Zakaz ten nie jest także związany ani z regulaminem pracy, ani treścią łączącego ze szkołą nauczyciela stosunku pracy, ani też zakresem obowiązków nauczycielskich. Tym samym brak jest także instrumentów sankcjonujących niewykonanie polecenia służbowego przez nauczyciela.
Zgodnie z art. 109 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy karą porządkową można ukarać za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy. W omawianej sprawie żadna z przesłanek ww. przepisu nie zaistniała. W związku z tym dyrektor nie może ukarać nauczyciela ani karą porządkową.
Z kolei w związku z art. 75 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela - dalej KN nauczyciele podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, o których mowa w art. 6 KN. Naruszenie polecenia wydanego przez dyrektora szkoły w żaden sposób nie uchybia ani godności zawodu, ani innym nauczycielskim obowiązkom. Z tego względu dyrektor nie ma podstaw do wystąpienia do rzecznika odpowiedzialności dyscyplinarnej z wnioskiem o wszczęcie takiego postępowania.

1 komentarz: